Ошибана (пресована флористика)
Меню сайту


Пошук


Друзі сайту
Україна онлайн


Статистика
Український рейтинг TOP.TOPUA.NET

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Вітаю Вас, Гість 19.03.2024, 08:27

Ошибана (пресована флористика) — різновид флористики, мистецтво створення художнiх композицiй з засушених рослинних матерiалiв — листя, квітів, трави, кори дерев, соломки, насіння, шкурки банана, листків кукурудзи, моху, тополиного пуху тощо. За допомогою ошибани можна створити неповторні листівки ручної роботи, картини, панно, закладинки в книжку тощо.

Дослідники вважають, що пресування рослин і перетворення їх на плоскі елементи пов'язане з виготовленням паперу (папірусів). Значне поширення ошибана має в Японії, де вона виникла приблизно 6 століть тому. Японці для виготовлення картин використовують пласкі засушені рослини. У європейську моду художні гербарії ввійшли лише у ХІХ ст. Безліч книг та веб-сайтів з картинами та інструкціями присвячені цьому виду мистецтва. Проте як офіційно визнаний вид декоративно-прикладного мистецтва флористику вважають молодою.

Українські флористи привнесли у це мистецтво унікальний національний колорит і досягли високого художнього рівня. Нині Міжнародне товариство майстрів пресованої флористики (IPFAS) домагається, щоб цю діяльність визнали не прикладним мистецтвом, а різновидом живопису. Картини з природного матеріалу так само довговічні, як і традиційні полотна.

Техніка

Природний матеріал рослинного походження (квіти, листя, насіння, тополиний пух, трава, кора дерев і т. п.) висушується під пресом або в гербарній сітці та стає пласким, часом міняє колір. Далі матеріал, підготований до використання, розміщується та приклеюється до паперу. Кожен елемент із особливою ретельністю та обережністю розміщується на своєму місці. Палітра флори не бідніша за фарби, картини з природного матеріалу можуть бути такими ж довговічними, як і традиційні полотна, але сировина для їхнього виготовлення найдешевша і найдоступніша.

Крім декоративних трав, квітів, листя флористи використовують також лушпиння з цибулі та часнику, шкурку від печеної картоплі, листя капусти, листя кукурудзи, насіння гарбуза, свіжий огірок, сиру моркву. Звісно ж все треба спочатку висушити.

Флорист без засушеного матеріалу – що художник без фарб. Починати треба із збирання матеріалу. Половина успіху залежить від правильно висушених рослин. Інколи дуже важко зберегти не лише форму, а й колір, фактуру рослин. В дитинстві ми часто робили гербарій. Краща пора для збирання – літо та восени. Спочатку збираємо листя, квіти в лісі, на полі, дачі, в огороді. Головне побачити та знайти той матеріал, за допомогою якого можна буде створити шедеври. Потім назбиране треба відразу покласти під прес. Для засушування рослин використовують старі книжки (можуть залишитися плями від квітів), газети. Головне, щоб папір був газетний, а не глянцевий, щоб найкраще вбирав вологу. Після цього треба покласти все під прес. Для пресу можна використати важкі книжки, цеглини або туго перев'язати книжку мотузкою.

Правила засушування рослин.

Рослини та квіти краще збирати лише в суху погоду. Якщо рослини вологі, треба їх спочатку просушити, а тільки потім покласти під прес. Стебла і листя краще сушити окремо від квітів. Добре засушуються листки малини, конвалії, папороті, мати-й-мачухи, півонії, канн, цинерарії, перстачу сріблястого, сріблястої тополі, винограду дикого. Складно засушувати чорнобривці, тюльпани, мальви, мак, лілію, клематіс, троянди, гвоздики, сальвію, рудбекію, волошки. Їх краще відокремлювати та засушувати пелюстки. Цілими квітками сушать ромашку, братки, бузину, незабудки, крокус, конвалію, пролісок. Під час сушіння квітів, шкурок банану необхідно міняти папір раз на день мінімум 3-4 дні. Можна також сушити рослини за допомогою праски. Листя прасують через газету до повного висихання. Квіти праскою не сушать. Виключення складають лише волошки, які можна сушити не сильно нагрітою праскою.  Таким чином волошки зберігають свій колір. Для надто тонких і ніжних пелюсток вистачить 4-5 кг преса, для твердіших і грубіших стебел і листків – 10-15 кг. Температура повітря повинна бути не нижче 22-24 градуси. В середньому рослини необхідно сушити 1-2 тижні.

Зберігання засушених рослин.

Готовий матеріал можна зберігати тривалий час у сухому темному місці. Після просушки бажано сортувати засушений матеріал. Зберігати краще в целофанових пакетах (файлах), конвертах для дисків, звичайних конвертах за розмірами та видами. Потім все можна скласти в коробку з-під взуття. Час від часу краще перевіряти свої запаси, бо інколи моль чи інші комахи можуть знайти собі їжу.


При написанні статті використані матеріали:

1. Вікіпедії

2. Газета «Порадниця» № 21, 26 (2008 рік.)

Копiювання дозволяється лише при явному посиланнi на даний сайт //kalyna.ucoz.ua