Писанки
Меню сайту


Пошук


Друзі сайту
Україна онлайн


Статистика
Український рейтинг TOP.TOPUA.NET

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Вітаю Вас, Гість 19.03.2024, 08:37


Писанка символ весняного відродження природи, добра, щастя. Виготовлення писанок пов’язувалося з дохристиянським народним звичаєм зустрічі весни, пізніше – з Великоднем (Пасхою). Історія писанок сягає в далеке минуле. Християни, які перейняли звичай писати писанки, побачили в них знак воскресіння й вічного життя. Писанка стала символом радості, всепрощення й великоднього привіту.

Мудрі люди кажуть: "У світі доти існуватиме любов, доки люди писатимуть писанки".

Починають писанкарювати на свято Стрітення (15 лютого). За традицією, писанки пишуть дівчата й жінки. Дівчата пишуть писанки, щоб прикликати щасливу долю. Бездітні жінки – щоб народити дитинку, їм радять три роки підряд писати по дванадцять писанок і роздавати дітям. Господині – щоб у хаті були злагода й достаток.

Писанок у їжу не вживають тому, бо їх ввіжіють оберегами. Їх тримають в оселі на почесному місці протягом багатьох років. З писанок та крашанок починався великодній сніданок. Зустрічаючись на Пасху, люди вітаються один з одним словами «Христос воскрес!» У відповідь чується радісне "Воістину воскрес!". За давньою традицією після цього люди тричі цілуються і вручають одне одному писанки. Дівчата вмивалися водою, в яку опускали крашанку чи писанку, щоб бути гарними. Також писанки служили для святкових розваг, ігор дітей та молоді.

Писанки використовували як символ кохання, даруючи їх юнці. У народній медицині ними "викачували" хвороби. Свячені писанки закопували у землю (на високий врожай), клали у домовину, у ясла для худоби.


Символіка кольорів писанок:


Червоний колір означає радість життя, любов.

Жовтий - небесне світло, урожай.

Зелений - життя, воскресіння природи.

Блакитний - чистоту, здоров`я.

Чорний з білим - пошану до померлих.

Символіка орнаменту:

Сонце - джерело світла й тепла, "всевидяще око"; символ Христа.

Хрест - символ всесвіту, знак чотирьох сторін світу, чотирьох пір року; святий знак відкуплення, яким Церква все починає, благословляє й освячує.

Дерево життя - символ світобудови, поєднує в собі верх і низ, землю й небо, минуле й майбутнє; у Святому Письмі дерево є образом Божої Мудрості.

Спіраль - знак зародження нового життя, родючості; символ порядку таїнства літургійного року.

Сварга - знак всесвіту; символ Величі Божої.

Триріг - знак святого вогню і Святої Трійці.

Зоря - знак неба, Богині-Матері; символ Діви Марії: немов рання зоря, вона передвіщає схід Сонця-Христа.

Церква - знак стремлінь до висот, вічності, єднання з небом.

Грабельки - символ дощу, води, що сходить з неба до землі і єднає землю з небом (або ж дівчину з хлопцем); у Старому Завіті дощ є прообразом обіцяного Спасителя; у Новому Завіті - символом ласки й благовісті Святої Євангелії.

Гілка - символ родючості, щорічного весняного відродження пагонів; образ Божої милості.

Дубовий листок - символізує чоловічу силу; є святим знаком Божої справедливості.


Пташка - символ єднання земного й небесного, образ душі; птахи символізують чесноти Святих та їх вознесення до Бога.

Півень - провісник дня, сторож добра проти зла; є символом світла, яке побороло темряву.

Кінь - символ невтомного руху сонця; образ безстрашного вісника віри.

Риба – символізую воду, отже, як і вода, є символом життя і здоров'я; це також символ новохрещених.

Олень - пов'язується зі світлом, це образ шукання Бога і взаємної допомоги.


Виноград - символ роду; виноградна лоза - символ Христа.

Безкінечник - символ води, невмирущої природи, вічного життя.

Сорок клинців – символізують успіх у господарстві й добробут.

Квіти - символізують радість, красу, дітей.

Як розписати писанку.

До створення писанки треба підходити з натхненням. Їх треба писати без поспіху, в доброму настрої, ні на кого не гніваючись.
Необхідні матеріали: яйця курячі білі, писачок, бджолиний віск, свічка, барвники, зразки орнаментів, олівець, оцет, ганчірки (для того, щоб обтирати віск).
Яйця. Слід вибрати для писання писанок білі яйця, що мають тверду, ніде не тріснуту, шорстку шкаралупу (до гладенької погано беруться фарби).
Барвники. В давнину барвники брали з природи. Наприклад: золотавий колір - з цибуління, жовтий - з кори дикої яблуні, з гречаної соломи, коричневий - з кори вільхи. Зелений - з полину, з полови конопляного сім`я. Зараз продається безліч різнокольрових фарб для яєць.
Писачок. Можна купити готовий, або зробити самим. Для цього слід скрутити невеличку трубочку з жерсті і закріпити її дротом на держачкові-паличці.

Яйце миють у мильній воді з додаванням оцту, сушать. Стіл застилають старою скатертиною або папером. Готують баночки і розводять у них фарби..
Спочатку накреслюють олівцем на яєчку візерунок, який залишатиметься білим. Кладуть у писачок віск, нагрівають його над свічкою і рухом "від себе" наносять накреслений візерунок воском. Потім яйце кладуть у світлу фарбу. Коли фарба добре візьметься - виймають, сушать і малюють візерунок, який залишатиметься жовтим. Після цього кладуть у темнішу фарбу. Виймають, сушать і заповнюють воском ті місця орнаменту, які залишатимуться червоними. Кладуть у найтемнішу фарбу. Повністю розписане яйце видувають. Потім звільняють від воску, для чого обережно нагрівають біля свічки й обтирають розтоплений віск ганчіркою. Писанку-видуванку можна почепити на сплетену з кольорових ниток "косичку" з китичкою внизу або покласти на тарілочки.


Єдиний у світі музей писанки збудовано 23 вересня 2000 року в місті Коломія. Частиною музею є пам'ятник писанці, висота якого сягає 13,5 метрів.  

Музей володіє колекцією понад 6000 писанок, представлених не лише з різних регіонів України, а також з закордону.




При написанні статті використані матеріали:

1. Вікіпедії

2. 100 найвідоміших образів української міфології, 2007

Копiювання дозволяється лише при явному посиланнi на даний сайт //kalyna.ucoz.ua